PROGRAMY EDUKACYJNE REALIZOWANE W SP W ŁAPSZANCE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Nie pal przy mnie proszę – program profilaktyczny antynikotynowy realizowany z ramienia Sanepidu dla uczniów kl. III. Program stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej inicjowanych przez Państwowa Inspekcje Sanitarną we współpracy z resortem edukacji. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

 Znajdź właściwe rozwiązanie – program profilaktyczny realizowany z ramienia Sanepidu dla uczniów kl. Adresowany jest on do uczniów starszych klas szkół podstawowych. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Program może być realizowany przez nauczycieli, pedagogów, a także przygotowanych liderów młodzieżowych. W zależności od potrzeb, szkoła może modyfikować oraz rozwijać zajęcia prowadzone z młodzieżą oraz rodzicami uczniów. Realizując program należy zwrócić uwagę na te uwarunkowania palenia tytoniu przez młodzież w danej szkole, które mogą być pomocne przy programowaniu działań edukacyjnych w danej szkole.

 

Bieg po zdrowie – antytytoniowy program profilaktyczny realizowany z ramienia Sanepidu dla uczniów kl. Głównym celem programu jest: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności.

Planeta Energii – realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Energi z Grupy ORLEN, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego pierwotną ideą było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu. Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści pozwalające lepiej zrozumieć świat energii wokół nas, wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska czy wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aktualnie Planeta Energii chce zwrócić dodatkowo uwagę nauczycieli i uczniów na świat przyrody i potrzebę dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną. Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Jego formuła sprawia, że nawet abstrakcyjne i z pozoru niełatwe tematy, pobudzają u najmłodszych ciekawość do odkrywania świata, chęć aktywnego udziału w zajęciach poszerzających wiedzę i wpajających prawidłowe nawyki, postawy i zachowania. edycja zwraca uwagę na potrzebę ochrony ekosystemów wodnych. Głównym celem dydaktycznym jest zapoznanie dzieci z bogactwem bioróżnorodności obszarów podmokłych, ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych ekosystemów wodnych Polski. Program realizowany w kl. II.

Dzieci uczą rodziców to program edukacyjny dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W naszej szkole w roku szkolnym 2023/2024 realizowany jest w klasie I . Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, bezpieczeństwa, ekologii, historii, sportu, astronomii, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem lekcji.

Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

Kubusiowi Przyjaciele Natury to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej dla przedszkoli oraz klas 1-3, organizowany przez markę Kubuś, w którym co roku bierze udział ponad 9 tys. przedszkoli i 5 tys. szkół podstawowych z całej Polski. W naszej szkole kl. 2 i 3 bierze udział. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu. W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców.

Czytam z klasą, Lekturki spod chmurki Projekt edukacyjny a zarazem Innowacja Pedagogiczna

Międzynarodowy PROJEKT EDUKACYJNY wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2023/2024 realizowany w Szkole Podstawowej w kl. 2 i 3

Edycja V „ Na Tropach dobroczynności”

Celem projektu jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności, kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą.

PROJEKT SKŁADA SIĘ Z TRZECH MODUŁÓW:

I MODUŁ od 02.10.2023r. do 31.12.2023r. BĄDŹ DOBRY DLA LUDZI

II MODUŁ od 01.01.2024r. do 31.03.2024r. BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT

III MODUŁ od 01.04.2024r. do 31.05.2024r. BĄDŹ DOBRY DLA ROŚLIN

Zdrojek i Przyjaciele – Mamo, Tato wolę wodę! To jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. Projekt realizowany w oddziałach przedszkolnych.