Andrzejki

CZARY MARY, NIE DOWIARY!

,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb’’. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.’’
I tak właśnie było też w naszej szkole. W dniu 26.11.2019 r. odbyła się długo oczekiwana impreza andrzejkowa, która trwała od godziny 14:00 do 19:00, najpierw grupa młodsza czyli przedszkole i klasy II-III, a później grupa starsza klasy IV-VIII.
Nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską i tą daleką. Rozgrzewką do dobrej zabawy były pląsy i zabawy ruchowe w rytmach dziecięcego disco. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. W czasie zabawy dzieci otrzymały pyszny poczęstunek.
Zabawę dla starszej grupy uczniów uświetniły przeboje muzyki współczesnej. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Organizatorka imprezy Pani Renata Błazoszek-Sołys zorganizowali wiele ciekawych wróżb: przekłuwanie serca z imieniem, drzewko szczęścia, kubeczki z różańcem, obrączką, przekładanie butów, rzucanie pieniążka na szczęście, losy z wróżbami na przyszłość i oczywiście nie mogło zabraknąć lania wosku. Uczniowie chętnie uczestniczyli w różnych proponowanych zabawach, podczas których mogli przewidzieć swoją przyszłość, która może się sprawdzi.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze w świetle zapalonych świec. To magiczne popołudnie było okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach i z wieloma przepowiedniami na przyszłość.