Konkurs Wiedzy o Spiszu

W środę 20 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu odbył się XXXV Konkurs Wiedzy o Spiszu dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorami konkursu byli: Oddział PTTK „Gorce” w Nowym Targu, Związek Polskiego Spisza oraz Szkoła Podstawowa w Trybszu. Nasza szkole reprezentowali: Aneta Dudas i Alicja Mondel z klasy VI oraz Krystian Holowa z klasy VII. Uczniowie musieli zmierzyć się z zagadnieniami z historii, geografii, biologii, turystyki, etnografii oraz wykazać się wiedzą bieżącą związaną ze Spiszem.

Konkurs wiedzy połączony był z konkursem recytatorskim podczas którego dzieci zaprezentowały różnorodność i piękno strojów spiskich. W zmaganiach uczestniczyły 3-osobowe drużyny reprezentujące 10 szkół. Test pisało 30 osób (w tym jedna osoba poza konkursem).

Po uroczystym rozpoczęciu imprezy przez panią Annę Stronczek- dyrektor Szkoły Podstawowej w Trybszu, głos zabrał Prezes Związku Polskiego Spisza- Jan Budz, który zwrócił uwagę na rolę tradycji w życiu młodego człowieka. Następnie p. Celina Sordyl – prezes PTTK ,,Gorce’’ w Nowym Targu przypomniała zebranym historię konkursu.

Część oficjalną zakończył występ zespołu regionalnego – „Trybskie Dzieci”pod kierownictwem Anny Stronczek.

Po rozwiązaniu testów wiedzy wszyscy obecni podziwiali popisy recytatorów, a następnie udali się na poczęstunek, przygotowany przez Rodziców z Trybsza. Uczestnicy zwiedzali również zabytkowy drewniany kościół pw. Św. Elżbiety Węgierskiej. Ojciec Rajmund opowiedział o jego historii, najcenniejszych elementach wyposażenia oraz ciekawostkach związanych ze świątynią.

Na zakończenie konkursu wszyscy ponownie spotkali się razem w szkole, gdzie zostały uroczyście ogłoszone wyniki oraz wręczone puchary.

Sponsorami nagród byli:

– Szkoła Podstawowa w Trybszu

– Proboszcz Parafii w Trybszu

– Związek Polskiego Spisza

– Urząd Gminy Nowy Targ

– Oddział PTTK”Gorce” w Nowym Targu