Zajęcia terenowe w Pienińskim Parku Narodowym

29 maja klasy starsze uczestniczyły w warsztatach na terenie Pienińskiego Parku Narodowego prowadzonych pod okiem przewodnika PPN.
Celem wyprawy była Polana Majerz, która leży na terenie Pienin Czorsztyńskich, w pobliżu Zamku Czorsztyn. Do polany prowadzi szlak turystyczny, który można pokonać pieszo. Jest to stosunkowo krótka trasa. Polana Majerz jest punktem wypadowym na różne szlaki piesze. Można stąd udać się na Trzy Kopce, Przełom Dunajca, a nawet na Trzy Korony. Z polany roztacza się piękny widok na Zamek Czorsztyn oraz pobliskie góry. To idealne miejsce na zrobienie zdjęć i cieszenie się naturą. Na polanie znajduje się również bacówka, gdzie można odpocząć, napić się zyntycy i spróbować regionalnych przysmaków.
W trakcie warsztatów uczniowie poznali historię Polany Majerz, jej zmienny wygląd na przestrzeni lat oraz różnice pomiędzy pastwiskiem a łąką kwietną.
Następnie udaliśmy się do Zamku Czorsztyn. Ruiny zamku znajdują się na skale około 50 metrów nad taflą Zbiornika Czorsztyńskiego. Wzniesienie fortyfikacji na trudno dostępnym wzgórzu sprawiło, że miała ona naturalne walory obronne. Z tarasów zamku górnego podziwialiśmy ciekawą panoramę na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego widzieliśmy Podhale, Gorce i fragment Pienin Czorsztyńskich. Na zamku górnym była również wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego, a w baszcie Baranowskiego mogliśmy zobaczyć reprodukcje kart pocztowych związanych z Dunajcem i Pieninami.