Festiwal Zawodów 2024

24 kwietnia uczniowie klas VI-VIII, wraz z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Łapszach Wyżnych, uczestniczyli w XI Festiwalu Zawodów, które w tym roku odbywało się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowe EXPO w Krakowie. Festiwal Zawodów realizowany jest w ramach projektu „Zawodowa Małopolska” finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
To niepowtarzalna okazja na dobre zaplanowanie kariery dla uczniów kończących szkoły podstawowe. Przygotowane dla nich możliwość praktycznego sprawdzenia indywidualnych umiejętności w ponad 120 zawodach, w których kształcą technika, szkoły branżowe, uczelnie medyczne oraz służby mundurowe. Porad w dobrym zaplanowaniu kariery udzielali doradcy edukacyjno-zawodowi. W trakcie wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z Małopolski, zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, spróbować samodzielnie wykonać prace związane z interesującym ich zawodem, porozmawiać ze starszymi uczniami, którzy wybrali już profesję.
Po obejrzeniu stanowisk z ofertami szkół średnich, udaliśmy się na pyszny obiad do restauracji, a po nim, w ciszy i skupieniu oddaliśmy się modlitwie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, powierzając swoje sprawy przed obrazem Jezusa Miłosiernego.
Wybór zawodu zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami jest jednym z warunków odnoszenia sukcesów w karierze zawodowej. Dlatego wszystkich uczniów, którzy ciągle zastanawiają się jaki zawód wybrać, zachęcam również do skorzystania z dostępnej aplikacji zawodometr.pl. Warto wykonać test i poznać swoje mocne strony, aby dobrze wybrać kierunek edukacyjno-zawodowy.
Renata Błazoszek-Sołtys
doradca edukacyjno-zawodowy