#SzkołaPamięta

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, jak co roku uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Celem przedsięwzięcia jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, zwrócenie uwagi młodym ludziom, aby szanowali i doceniali swoją przeszłość oraz pamięć o tych, którzy zginęli za naszą wolność.
W ramach przedsięwzięcia odbyły się następujące działania:
Klasa VIII:
Uczniowie z klasy VIII z wychowawcą wybrali się na cmentarz parafialny, by przywołać historię i chwilą zadumy oddać cześć zmarłym. Ponadto zapalili znicze na grobach byłych nauczycieli szkoły i grobach rodzinnych.
LEKCJA W AUSCHWITZ (X. 2023r.) Ta szczególna lekcja historii była zwieńczeniem cyklu zajęć związanych z drugą wojną światową przeprowadzonych w ramach historii w klasach VIII. Ósmoklasiści podczas wizyty w Muzeum Auschwitz – Birkenau, symbolu terroru, ludobójstwa i Szoa, zostali zapoznani z procesem masowego mordowania ludzi przez niemieckich nazistów. Uczestnicy tej wyjątkowej lekcji złożyli hołd pomordowanym więźniom różnych narodowości, zapalając znicze pod Ścianą Śmierci. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, który pozostanie w pamięci młodzieży na całe życie.
Klasa VII:
W ramach akcji Szkoła Pamięta, uczniowie kl. VII z wychowawczynią, udali się na cmentarz parafialny w Łapszach Wyżnych na ZBIOROWĄ MOGIŁĘ NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ. Odwiedzając lokalne miejsce pamięci, poznali związaną z nimi historii. W zbiorowym grobie pochowanych jest 7 żołnierzy Armii Czerwonej i 7 żołnierzy armii niemieckiej poległych w 1945 r. Miejsce to przypomina mieszkańcom oraz młodym osobom, o czasach wojny, która dotknęła i nasze tereny.
Klasa VI:
W ramach akcji Szkoła pamięta 2023 klasa szósta odwiedziła grób mieszkających kiedyś w Łapszance małżeństwa artystów: Tadeusza Kucharskiego – muzyka grającego na wiolonczeli i Ruty Kucharskiej – tancerki.
Na lekcji wychowawczej zrealizowany został temat dotyczący znaczenia pamięci o przodkach. Uczniowie przynieśli stare fotografie swoich pradziadków.
Klasa IV:
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy IV poznawali historię swojej szkoły. Większość nabytych informacji zyskali podczas studiowania kronik szkolnych. Było to dla nich fascynujące doświadczenie i świetna zabawa. Zaciekawienie wzbudzały przede wszystkim tradycje szkolne, które są tu kultywowane od dawnych lat, oraz goście, odwiedzający szkołę na przestrzeni ubiegłych lat, o których wzmianki wspólnie odczytali. Ponadto czwartoklasiści zrealizowali własnymi siłami projekt pod hasłem: „Nasze zabytkowe kapliczki łapszańskie”. Ich zadanie polegało na zebraniu informacji nt. miejscowych kapliczek przydrożnych od swoich krewnych i innych mieszkańców Łapszanki oraz wyszukaniu ciekawostek w dostępnych źródłach. Prace w formie graficznej zostały zaprezentowane indywidualnie przez uczniów na forum klasowym.
Klasa III oraz II:
W ramach akcji Szkoła Pamięta klasy 2 i 3 odbyły lekcję pt. „Historia zapisana na starej fotografii”. Uczniowie przynieśli stare, czarno-białe fotografie przedstawiające ich przodków, niektórych już nieżyjących. Mieliśmy okazję obejrzeć fotografie klasowe z czasów babć i dziadków, zdjęcia wykonane podczas ich I Komunii Świętej czy też fotografie z ich dzieciństwa. Uczniowie mieli wielką radość w odnajdywaniu i tłumaczeniu kto jest kim. Nie obyło się również bez zajrzenia do szkolnego archiwum, gdzie odkryliśmy stare kroniki, które sięgają roku 1946. Ze zdziwieniem odkryliśmy, że szkoła w Łapszance znajdowała się niegdyś tylko w 1 pomieszczeniu, uczył 1 nauczyciel i były tylko 4 klasy. Oglądanie starych kronik pozwoliło uświadomić uczniom jak to kiedyś było w Łapszance. Uwieńczeniem zajęć była wizyta na miejscowym cmentarzu, gdzie odwiedziliśmy groby naszych bliskich, nauczycieli. Uczniowie dowiedzieli się również, że na Łapszańskim cmentarzu leży muzyk i artysta p. Kucharski z żoną. Udało nam się też odnaleźć nagrobek , który zbudowany został jeszcze przed wojną 1935 roku i nadal, choć upływ czasu dał mu się już we znaki, stoi na naszym cmentarzu.
Klasa I:
Uczniowie kl.1 odwiedzili groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły, pochowanych na cmentarzu w Łapszance.
Przedszkole:
Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzili cmentarz parafialny i zapalili znicz na grobach zmarłych.