18 października 2022 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym we Frydmanie odbyło się bardzo interesujące spotkanie edukacyjno – profilaktyczne z autorytetem w dziedzinie prawa – sędzią Anną Marią Wesołowską, adresowane do uczniów szkół podstawowych. Było to jedno z cyklu spotkań realizowanych w Gminie Łapsze Niżne dla uczniów oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy zainteresowanych tematyką. Projekt ten przebiegał pod nazwą „Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”.
Anna Maria Wesołowska znana jest z paradokumentu ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Ta wyjątkowa osoba, jest nie tylko postacią telewizyjną, ale przede wszystkim sędzią która przez 40 lat orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Z udziałem tego wyjątkowego gościa przeprowadzone zostały spotkania edukacyjno- profilaktyczne. W tych niezwykłych prelekcjach prawa i profilaktyki wzięli udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych.
Podczas wszystkich spotkań poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani Sędzia uświadamiała zebranym, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi dokonują przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, sięgają po alkohol, narkotyki, rozpoczynają współżycie seksualne. Uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem przytaczając historię „chłopaka z różą”. Unaoczniła jak wygląda życie młodego człowieka po błędzie. Pani Sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających się granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Mówiła o braku szacunku dla siebie oraz dla drugiego człowieka. Namawiała, by przerywać zmowę milczenia, by przełamywać złe zasady i nie ukrywać problemów. Poruszyła także zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w Internecie. Pani Sędzia w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Przytoczyła historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Podczas wizyty zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw. „kącika prawnego”. Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego. Potencjalni przyszli prawnicy mogli nawet przymierzyć togę.
Pani Sędzia, omawiając przykładowe sytuacje i przepisy prawa, powoływała się na własne doświadczenia z sali rozpraw. Podkreśliła, żeby wychować szczęśliwe i dobre dzieci potrzebny jest autentyczny rodzic, który kocha, ale również wymaga od swojego dziecka. Podkreśliła, że szkoła, to najważniejsze miejsce na świecie, bo tu buduje się przyszłość. Autorytet szkoły i rodzica oraz współpraca między nimi może zagwarantować sukces wychowawczy. Pani Sędzia mówiła o obowiązkach rodzica wobec dziecka, jak również o obowiązkach dziecka wobec rodziny i instytucji szkoły. Kluczem do wszystkiego jest rozmowa, dobra współpraca, a cel niezmiennie jeden- dobro dziecka.
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską z pewnością było bardzo ciekawą i interesującą lekcją życia, która być może skłoni niejedną osobę do refleksji i pozwoli dostrzec problemy innych w najbliższym otoczeniu.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Sędzi.
Pedagog szkolny
Renata Błazoszek-Sołtys