Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Plakat: Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

24 lutego 2022 r. agresja Rosji wobec Ukrainy eskalowała do wymiaru otwartych działań zbrojnych. W polskim społeczeństwie wciąż obecne są wspomnienia oraz konsekwencje wojny.

Niepokojące informacje z mediów, udostępniane zdjęcia uruchamiają w umysłach pełne przemocy obrazy i idące za nimi skojarzenia. Także te, które mózg zapamiętał w kontekście oglądanych filmów czy wysłuchanych rodzinnych historii. W tej nieprzewidywalnej i pełnej niepokoju codzienności, są z nami dzieci i młodzież.

Emocje idące za naszymi myślami są przez młodych ludzi wyczuwane, nawet jeśli ich nie wypowiadamy. Są to naturalne mechanizmy, mające wzmacniać u nich szanse na przetrwanie i umożliwiać dobrą orientację w środowisku.

Co możemy zrobić jako rodzice?

  • dzielić się, jakie sami odczuwamy emocje, z czego one wynikają;
  • dbać o możliwy do osiągnięcia stan równowagi, mieć uważność na własną emocjonalność;
  • rozmawiać o tym, jakie informacje docierają do naszych dzieci i w jaki sposób młodzi na nie reagują (czy potrzebują tylko obecności, naszego wysłuchania, więcej informacji);
  • dostosowywać sposób rozmowy z dzieckiem do jego wieku i gotowości na trudne informacje;
  • pokazywać obszary, na które my i dziecko mamy wpływ;
  • wspólnie szukać sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami, myślami, dbaniem o ciało;
  • być dostępnym dla dziecka i otwartym na słuchanie, kontakt;
  • szukać sposobów na zaangażowanie się w pomoc (np. finansowe organizowane przez in. Polską Misję Medyczną, Polską Akcję Humanitarną czy Polski Czerwony Krzyż).

Zachęcamy do wysłuchania nagrania z cyklu „Codziennik Rodzica” ( https://www.youtube.com/watch?v=tBcblNPBlDU ) udostępnionego na kanale YouTube w dn. 24 lutego 2022 r. przez promującą Rodzicielstwo Bliskości psycholog Karlę Orban, która zaprosiła dr Jagodę Sikorę i psycholog Paulinę Kopeć-Turecką na spotkanie „Rozmowy z dziećmi na tematy najtrudniejsze”. Tematem spotkania są sposoby radzenia sobie ze strachem wywołanym wojną w Ukrainie oraz sposoby rozmawiania i towarzyszenia dzieciom w przeżywaniu tego wydarzenia.

Gorąco zachęcam, aby delikatnie poruszać te tematy z dziećmi w środowisku również domowym.

Pozdrawiam Renata Błazoszek-Sołtys

pedagog szkolny