Dzień, który obchodzony jest w Europie w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku, w tym roku przypadło to na 8 lutego. Ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet” od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Jego celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
Za początek sieci Internet uznaje się koniec lat 60 XX wieku, do Polski zawitał on w latach 90. Od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji bez którego w chwili obecnej niemalże nie jesteśmy w stanie się obejść. Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy należy zauważyć, iż może być to miejsce za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw.
Nie uciekniemy od nowych technologii, od życia w cyfrowym świecie. Jedyne co możemy zrobić, to wspierać naszych uczniów, edukować i towarzyszyć im w wirtualnej rzeczywistości. Świadomy uczeń to odpowiedzialny uczeń, który znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczny.
Zasady w Internecie – omówienie ich z uczniami
- Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,.
- Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.
- Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.
- Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom.
- Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
- Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.
- O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Szanuj innych użytkowników Internetu.
- Korzystaj z umiarem z Internetu!
Mimo, że w tym roku obchody tego dnia przypadły na czas, gdy uczniowie uczyli się zdalnie, nic nie stanęło na przeszkodzie, aby uczniów wprowadzić w temat. Dla uczniów klas 1-3 pedagog szkolny przygotował lekcje profilaktyczne w szkole, a dzięki technologii uczniowie klas 4-8 sami mogli przyłączyć się do udziału w tym dniu. Jak? Można się przekonać zaglądając w podany link: DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 8 LUTY 2022 (padlet.com)