Andrzejki

Andrzejkowe wróżby
Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. O ile dziś to walentynki uważamy na święto zakochanych, o tyle kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna (4 listopada). Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami.
My przypominamy kilka andrzejkowych zabaw, które w listopadowy wieczór można zorganizować w domowych warunkach i dzięki temu przybliżyć słowiańskie tradycje naszym dzieciom.
25 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki, z podziałem na grupę dzieci młodszych i starszych. Obie grupy mogły doświadczyć wyjątkowej atmosfery tego święta przy zapalonych świecach i pięknie udekorowanej sali. Uczniowie zadbali również o wróżby, które były pretekstem do udanej zabawy.