SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁAPSZANCE

GMINA

ŁAPSZE NIŻNE

GMINA

ŁAPSZE NIŻNE

GAZETKA

SZKOLNA

Szkoła Podstawowa w Łapszance Łapszanka 32

34-442 Łapsze Niżne

woj. małopolskie

 

tel.: 18 26 59 950

e-mail: lapszankasp@interia.pl

Na łamach

naszej gazetki on-line

prezentujemy krótkie ARTYKUŁY POPULARNONAUKOWE, których autorami są

głownie uczniowie

naszej  szkoły.

Realizowane tematy

mieszczą się w zakresie

rozwijanych przez nich zainteresowań.

Podobny obraz

Tak, króliki jedzą marchewkę, ale nie tylko. Ich dieta jest o wiele bardziej urozmaicona. Na co dzień żywią się siankiem lub trawą, a także suchym chlebem, popijając wodę albo mleko. Pośród

W kontaktach z tymi milutkimi zwierzątkami trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że króliki gospodarskie nie lubią być brane na ręce. Kiedy jednak zdecydujemy się na schwytanie tego płochliwego stworzonka, musimy pamiętać, by nie podnosić go za uszy, gdyż grozi to naruszeniem narządu równowagi.

Króliki wymagają troskliwej opieki. Lubią przebywać w przytulnym, czystym pomieszczeniu, dlatego dosyć często powinno się czyścić klatkę, w której mieszkają. Ponadto należy pamiętać o oddzieleniu samiczek od samców. Króliki powinny być wypuszczane na zewnątrz - świeże powietrze sprawia bowiem, że ich sierść „odpoczywa” i staje się mięciutka.

Bardzo ważne jest, aby zawsze miały świeżą wodę - powinna być wymieniana przynajmniej dwa razy dziennie (szczególnie w pogodne dni). Na co dzień karmimy je siankiem, przy czym młodym króliczkom zazwyczaj podajemy mleko. Warto wrzucić do miseczki jakieś warzywo, np. marchewkę albo sałatę, żeby dostarczyć im witamin. Wiosną należy pamiętać, by nie podawać trawy mokrej po deszczu, gdyż może to wywołać poważne choroby.

Hodowcy królików muszą pamiętać o corocznym obowiązkowym szczepieniu swoich podopiecznych, by chronić ich przed zarazą, prowadzącą do śmierci nieraz całego stada.

warzyw przez nie zjadanych znajdują się także: buraki, ziemniaki, kapusta, marchewka, pietruszka, ogórek, sałata, liście kalafiora. Nie gardzą też owocami – jabłkami,  gruszkami, jak również skórkami bananów, arbuza, mandarynki.

Żmija zygzakowata zazwyczaj osiąga długość ciała do 90 cm, raczej rzadko 140 cm. Jej grzbiet ma zabarwienie brązowe, srebrzystoszare, żółtawe, niebieskoszare, czerwonobrązowym lub miedzianoczerwone. Na grzbiecie widnieje charakterystyczny zygzak (stąd nazwa gada). Głowa żmiji  zygzakowatej jest płaska, pokryta łuskami układającymi się we wzór przypominający literę X ,Y lub V. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasu bądź terenach podmokłych. Głównie żywi się małymi ssakami i gryzoniami.

Żmija zygzakowata tak naprawdę gryzie rzadko. Stara się raczej uciec. Jeśli zostanie zmuszona do obrony, wtedy dopiero podejmuje kroki do ataku. Od 30%do 60% ukąszeń jest suche - czyli bez jadu, jednak zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

źródła:

http://www.ekologia.pl/

https://www.youtube.com/

 

http://www.mierzyn24.pl/

http://portaltatrzanski.com/

Vipera berus By Highlandtiercel (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsZnalezione obrazy dla zapytania Żmija zygzakowataZnalezione obrazy dla zapytania Żmija zygzakowataZnalezione obrazy dla zapytania Żmija zygzakowataIlustracja żmija śmierci na białym tle Zdjęcie Seryjne - 23261161

Dinozaury to  gady, które żyły na Ziemi 160 milionów lat! Podobno pierwsze z nich pojawiły się około 230 milionów lat temu.

Paleontolodzy odkryli do tej pory 800 gatunków dinozaurów - pierwsze szczątki odkryto w 1800 r. Skamieliny tych zwierząt odnajduje się na wszystkich kontynentach. Początkowo uważano, że wykopaliska  pre-

Znalezione obrazy dla zapytania dinozaur clipartZnalezione obrazy dla zapytania dinozaur clipart

historyczne to jedynie szczątki gadów, takich jak krokodyl. Profesor Richard Owen stwierdził, iż nie należą one jednak do znanych grup zwierząt. Nadał im nazwę dinozaurus, co oznacza strasznego jaszczura.

Dinozaury wyginęły około 65 milionów lat temu. Wraz z nimi wyginęło też wiele innych gatunków zwierząt. Przyczyna wyginięcia dinozaurów wciąż jest zagadką.

Kwarc (inaczej SIO2) to najbardziej pospolity minerał na naszej ziemi. Jest wykorzystywany w przemyśle szklarskim, ceramicznym, a także w optyce i radiotechnice. Z kolei odmiana szlachetna kwarcu wykorzystywana jest w jubilerstwie. Jego gęstość wynosi 648-2,651 g/cm³. Pośród odmian kwarcu znajdziemy: kryształ górski, cytryn, ametyst, kwarc dymny, kwarc różowy, Kwarcowe kocie oko, Sokole i tygrysie oko, kwarc lazurowy lub szafirowy, Praz lub kwarc zielony, Kwarc mleczny.   

Dioptaz to szmaragdowy minerał z gromady krzemianów, należący do grup minerałów rzadkich. Jest bardzo kruchy, rozpuszcza się w amoniaku i kwasach. Jego gęstość wynosi 3,28-3,35 g/cm³. 

Chryzokola jest zaliczany do gromady krzemianów. Występuje jako kruchy i pół przeświecający minerał o barwach niebieskiej, zielonej, niebiesko-zielonej, granatowej. Chryzokola płonie zielonym płomieniem z powodu zawartości miedzi. Występuje w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chile, Kongo, Demokratycznej Republice Konga, Izraelu, rzadziej w Polsce. Ma małą gęstość 2,0-2,3 g/cm³.

Węglik krzemu to bardzo twardy materiał ceramiczny z grupy węglików. W naturze jest bardzo rzadkim  minerałem. Jego twardość sytuuje się między diamentem a korundem. W skali Mohsa jego twardość wynosi aż 9,5; gęstość to 3,217 g/cm3. Węglik krzemu nie reaguje z kwasami. Utlenia się w temperaturze 1400 OC.

Kryształ gipsu jest bardzo pospolity. Gips ma około 70

różnych postaci. Można go łatwo ciąć i dobrze rozpuszcza się w gorącej wodzie. W skali Mohsa jego twardość wynosi 2. Ma doskonałą, jednokierunkową łupliwość. Największe kryształy mają nawet kilka metrów.

Najbardziej znaną kapliczką na polskim Spiszu jest kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, która wznosi się na Wierchu Łapszanki. Położona przy drodze skierowanej w stronę Rzepisk, wabi turystów niesamowitym wręcz urokiem. Zbudowana została bowiem na wzniesieniu, z którego roztacza się piękna panorama Tatr.

 

Kaplica została wzniesiona w roku 1928 z pobudek religijnych. Mieszkańcy Łapszanki mieli daleko do kościoła, więc to tu, na „Wyśnim Końcu”, gromadzili się na wspólnej modlitwie.

Kapliczka, którą możemy dziś oglądać, stanęła w miejscu starszej, zniszczonej przez czas. Prawdopodobnie nosiła wezwanie trzeciego upadku Pana Jezusa. Niestety, zabytkową rzeźbę skradziono. Wówczas mieszkańcy Łapszanki umieścili we wnętrzu kaplicy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (jego reprodukcję wykonano w 2000 r.).

Łapszańska kapliczka posiada sygnaturkę, której kiedyś używano do odpędzania burzowych chmur. Niestety, 17 lipca 1967 r. doszło tu do śmiertelnego wypadku, w wyniku którego Franciszek Kapołka został porażony piorunem. Zaniechano wówczas kontynuowania tej tradycji. Jednak po dziś dzień tradycyjnie dzwoni się na Anioł Pański.

Każdego roku dnia 26 sierpnia, podczas uroczystości odpustowych w Łapszance, w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej sprawuje się  Mszę Świętą. Potem tradycyjnie Gorzanie zapraszają Dolanów na gościne.

 

Warto nadmienić, iż Łapszanka wyróżnia się pośród spiskich wiosek dużą ilością małych kapliczek, które wbudowano w ściany domów.

w masywie Trzech Koron wielu rzadko spotykanych gatunków roślin.

Skały wapienne powstają z luźnego osadu wapiennego, który ulega lityfikacji w wyniku

 

Trzy Korony wznoszą się na 982 m n.p.m. Stanowią niezwykle atrakcyjne turystycznie miejsce w Pieninach.

Na Okręglicy znajduje się platforma widokowa, z  której roztacza

się zapierający dech w piersiach widok na Dunajec.

Wzniesienie, które obecnie zwie się Trzema Koronami, początkowo nazywano Pieninami. Ich porośnięte lasem zbocza,

przecinają głębokie doliny potoków. Z uwagi na występujące skały wapienne oraz różnorodność środowisk, tworzy się tu swoisty mikroklimat, który jest przyczyną występowania

zachodzenia różnych procesów. Jednym z najistotniejszych z nich jest proces cementacji.

Na Trzech Koronach odkryto siedem gatunków roślin, które nie

występują nigdzie indziej w Pieninach. Można tam znaleźć wiele rzadkich w kraju gatunków roślin, takich jak irga czarna i dwulistnik muszy.

źródła:

http://wikipedia.org

http://juniorreporter.pl/przyroda

Źródło

niektórych artykułów:

http://wikipedia.org

KONTAKT