opracowanie: Redaktor naczelny

fot.: Barbara Trzop, Marta Bylina, Natalia Szopińska oraz Redaktor naczelny

Tamtego listopadowego ranka obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadanka. Z tej właśnie okazji zorganizowaliśmy wspólny poranny posiłek. Wszyscy przynieśli kolorowe kanapki, owoce, warzywa, a nawet koktajl.

Dzieci miały okazję, aby razem przygotować i zjeść najważniejsze danie dnia. Frajda była niesamowita! Satysfakcję przyniosło naszym młodszym uczniom nie tylko dzielenie się z innymi, ale także samodzielne przygotowanie posiłku, próbowanie nowych smaków, dowiedzenie się, co lubią spożywać na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie jest ono takie ważne.

Podczas niecodziennego spotkania przy śniadanku uczniowie rozmawiali o konieczności zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dowiedzieli się, iż dzięki śniadaniu łatwiej koncentrują się podczas lekcji, mają energię do nauki i siłę do zabawy.

8 listopada w naszej szkole już po raz kolejny odbyła się akcja pod hasłem Śniadanie daje moc. Wydarzenie to, związane co roku z ogólnopolskim programem pod tym samym tytułem, było okazją do rozważań nad... najważniejszym posiłkiem dnia.

Podobny obrazZnalezione obrazy dla zapytania owoce i warzywa linia clipartZnalezione obrazy dla zapytania warzywa linia clipartPodobny obrazPodobny obraz

Szkoła Podstawowa w Łapszance Łapszanka 32

34-442 Łapsze Niżne

woj. małopolskie

 

tel.: 18 26 59 950

e-mail: lapszankasp@interia.pl

W Szkole Podstawowej w Łapszance zapraszanie babć i dziadków na uroczystość organizowaną z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar szkolnych imprez. Święto Babci i Dziadka jest bowiem dniem niezwykłym - i to nie tylko dla nich samych, lecz również dla ich wnuków. Jest dniem niezwykłym, bo pełnym wzruszeń - uśmiechów, radości i łez.

Dnia 22 stycznia br. w naszej szkole odbyła się wspaniała impreza zorganizowana na cześć Babć i Dziadków. Honorowi goście, którym wręczyliśmy zaproszenia (wykonane przez panią Barbarę Trzop) już kilka dni wcześniej, licznie przybyli na swoją uroczystość.

Na wstępie pani Dyrektor gorąco przywitała wszystkich zgromadzonych na sali, po czym złożyła życzenia Babciom i Dziadkom. Chwilę później na scenę wyszli nasi najmłodsi aktorzy z przedszkola, przygotowywani do wystąpienia przez panią Zuzannę Knutel. Ich krótki repertuar zawierał wesołe wierszyki na cześć honorowych gości wyrecytowane z wielkim zaangażowaniem maluchów.

Potem na scenę weszli najstarsi uczniowie, którzy wystawili jasełka (ich premiera miała miejsce podczas szkolnego opłatka, tuż przed świętami Bożego Narodzenia). W rolach głównych wystąpili m.in.: Szymon Trzop (Archanioł Gabriel), Krzysztof Kapołka (Herod), Zuzanna Kania (Diabeł) oraz Urszula Gielata - jako Maryja) i Wiktor Sołtys  - Św. Józef. w postacie trzech mędrców wcielili się Jakub Pietraszek, Piotr Sołtys i Tomasz Sołtys.

Scena, która najbardziej zafascynowała naszych widzów, rozegrała się w polu, tuż przed narodzeniem Chrystusa w lichej stajence. Wzięli w niej udział pastuszkowie: Krzysztof Kapołka, Krzysztof Gelata, Mariusz Sołtys oraz Tomasz Sołtys, który dał niesamowity popis umiejętności aktorskich.

Obok nich wystąpili również inni świetni artyści, bez których jasełka nie mogłyby się obejść (ich nazwiska zostały wymienione w art. Nasz szkolny Opłatek).

Inscenizację, przygotowaną przez uczniów klas szóstej i siódmej oraz dwóch czwartoklasistek pod bacznym okiem pani Anny Byliny-Stanek,  uwieńczyły życzenia noworoczne złożone przez dwóch pastuszków w gwarze góralskiej.

Kolejny punkt programu stanowił film nagrany przez panią Zuzannę Knutel, w którym wystąpiły maluchy z przedszkola, opowiadające niesamowicie ciekawe i… zabawne historie o swoich Babciach i Dziadkach. Potem obejrzeliśmy prezentację, przedstawiającą szkolną codzienność (i niecodzienność) naszych uczniów - i małych, i dużych.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystego spotkania wnuki miały wreszcie okazję uściskać swych ukochanych Dziadków. Nadszedł bowiem czas na złożenie im ciepłych życzeń oraz wręczenie drobnych, własnoręcznie wykonanych upominków - laurek i kwiatków.

Na koniec nasi honorowi goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przy „małej czarnej”. Mówili, że ciasto (upieczone na tę okazję przez ich córki i synowe, a nasze mamy) bardzo im smakowało. Też się cieszymy…!

Wszyscy w radosnych nastrojach pożegnaliśmy się po zakończonej uroczystości. Wiemy bowiem, że za rok znów spotkamy się z tej samej okazji, by świętować z najukochańszymi Babciami i najwspanialszymi Dziadkami.

Dziś jeszcze raz życzymy im stu i… więcej lat życia!

Honorowych gości czekała tego dnia jeszcze jedna niespodzianka. Na scenie znów pojawili się nasi milusińscy, którzy przy dźwiękach skocznej muzyki zatańczyli na ich cześć. Na koniec zaś złożyli obecnym na sali Babciom i Dziadkom gorące życzenia i - wraz z pozostałymi uczniami naszej szkoły - zaśpiewali Sto lat, płynące z głębi serc. Wzruszona do głębi publiczność za wspaniałe wystąpienie nagrodziła wnuków gromkimi brawami.

Podobny obrazZnalezione obrazy dla zapytania folia clipart

SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁAPSZANCE

Dnia 23 marca 2018 r. obchodziliśmy dłuuugo oczekiwany Pierwszy Dzień Wiosny.

Z tej oto okazji w naszej szkole odbył się niesamowity pokaz mody wiosennej zakrapiany równie wiosenną muzyką oraz piosenkami. Po zakończeniu  głównej tegorocznego programu artystycznego wszyscy udaliśmy się nad malowniczy potok o  Łapszanka, by tradycyjnie spalić Marzannę.

Na początek odbył się pokaz mody wiosennej, w której wzięła udział niemal cała szkolna społeczność. Maluszki z oddziału przedszkolnego wystąpiły w niesamowicie przygotowanych strojach. Ich nieco starsi koledzy postarali się równie bardzo, by założone przez nich ubrania cieszyły oko zebranych na sali widzów. Również najstarsi uczniowie zadbali o właściwy nastrój. Byli wśród nich tacy, którzy poważnie podeszli do sprawy i zamienili się w klekoczące bociany i rechoczące żabki.

Wszystkie ubiory o wzorzystych barwach pełne były kwiatów i wiosennego ciepła. Ich pomysłowe wykonanie zasługuje na pełną podziwu aprobatę. A zabawy było przy tym co niemiara…!

Powszechnie wiadomo, że powitanie uroczej Pani Wiosny nie może obejść się bez pewnej panny o imieniu Marzanna. Zatem i u nas jej nie zabrakło. By tradycji stało się zadość, młodsi uczniowie (z pomocą niezastąpionej w takich sytuacjach pani Barbary Trzop) wykonali wyborną kukłę. Wspólnie odprowadziliśmy ją nad brzeg Łapszanki - naszego miejscowego potoku, by tam złożyć ją w ofierze Pani Wiośnie.

Mamy nadzieję, że na dobre pożegnaliśmy srogą zimę i wreszcie będziemy mogli zrzucić z siebie grube, ciepłe ubranie.

Oczywiście, nie obyłoby się bez wesołego wiosennego śpiewu, który - miejmy nadzieję, skutecznie - miał zwabić oczekiwaną Wiosnę do Łapszanki. Zadaniem każdej klasy było bowiem zaprezentowanie przygotowanej (odpowiednio wcześniej) skocznej wiosennej piosenki.

Aby wyczekiwana z niecierpliwością Pani Wiosna chciała zawitać do Łapszanki, młodsi uczniowie zaprezentowali wesołą inscenizację, przygotowywaną pod bacznym okiem pani Katarzyny Bańkosz.

GAZETKA

SZKOLNA

GMINA

ŁAPSZE NIŻNE

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania na ręce p. EWY SOŁTYS, która - podczas obchodów Dnia Babci i Dziadka - gościnnie pełniła funkcję naszego fotoreportera.

Dzień Ziemi

Czwartoklasiści w ramach „zielonego” apelu o czystość naszej planety wystawili  na szkolnej scenie przedstawienie pt. Teleexpres ekologiczny. Reporterzy (Jan Sołtys, Michał Cipta, Adrian Sołtys) przeprowadzali wywiady dotyczące zanieczyszczonego środowiska naturalnego z różnymi ludźmi, w tym z przedstawicielami władz, a nawet z samymi najbardziej zainteresowanymi - drzewami (w tej roli wystąpiły: Aneta Dudas, Alicja Mondel i Amelia Sołtys). Dzięki nim dowiedzieliśmy się, w jaki sposób ludzie niszczą zasoby naturalne (czasem dla zabawy!) i zanieczyszczają Ziemię, doprowadzając do degradacji środowiska. Aktorzy, wcielający się w role ekologów (tu m.in.. Zuzanna Kania), podpowiedzieli również, jak można dbać o naszą planetę i jak jej pomóc.

Po części artystycznej wszyscy wyruszyli, by posprzątać świat na wiosnę.

Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej właśnie okazji  dnia 23 kwietnia br. odbyła się akademia urozmaicona programem artystycznym przygotowanym przez p. Martę Mondel-Giecaszek wraz z uczniami klasy czwartej.

KONTAKT