SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁAPSZANCE

GMINA

ŁAPSZE NIŻNE

GMINA

ŁAPSZE NIŻNE

GAZETKA

SZKOLNA

Szkoła Podstawowa w Łapszance Łapszanka 32

34-442 Łapsze Niżne

woj. małopolskie

 

tel.: 18 26 59 950

e-mail: lapszankasp@interia.pl

KONTAKT

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkich zgromadzonych. Potem godnie wprowadzono polską flagę, którą zaszczytnie dzierżył w swych dłoniach Krzysztof Gelata.

Podczas tej podniosłej akademii na naszej małej scenie wystąpili uczniowie starszych klas, którzy przypomnieli o najważniejszych dla nas, Polaków, wartościach. Odtworzyli fragmenty narodowej przeszłości, sięgającej do czasów powstania kościuszkowskiego.

Opowieść o tamtych historycznych chwilach snuły uczennice: Urszula Gielata i Anna Cipta, które z zapamiętaniem opowiadały zarówno o trudnych, jak i radosnych dla ojczyzny momentach.  Niektóre ze wspominanych przez nie chwil odgrywali w tle łapszańscy aktorzy. I tak na naszej małej scenie zobaczyć można było m.in. oddanych Polsce żołnierzy (Szymona Trzopa, Krzysztofa Kapołkę, Kacpra Janeczka), prześwietną Polskę (w tej roli wystąpiła w pięknym stroju Aleksandra Krzysztofiak) oraz trzech zaborców przedstawionych jako „czarne orły”, które rozszarpały ojczyznę (Piotr Sołtys, Jakub Pietraszek, Krzysztof Swoczyk).

Do tego niesamowitego przedstawienia przygotowała uczniów z zaangażowaniem pani Marta Bylina. Zadbała też z ich pomocą o kostiumy, które dodatkowo uświetniły opowiadaną z przejęciem historię o naszej ukochanej Polsce.

Dzień, w którym wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości, jest jednym z najważniejszych świąt narodowych Rzeczpospolitej. W tym roku obchodziliśmy jego 99. rocznicę. I z tej właśnie okazji w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia, prowadzące do wyzwolenia się z niewoli.

Podobny obraz

Uwieńczeniem uroczystości ku czci niepodległej teraz Rzeczpospolitej Polskiej było wystąpienie dwóch fenomenalnych grup wokalnych – „Małe Jeżyki” (w składzie: Roksana Dewera, Kamila Gelata, Martyna Rychtarczyk) oraz „Śpiewające Trio” (w składzie: Martyna Holowa, Amelia Sołtys, Grzegorz Swoczyk). Usłyszeliśmy w ich wykonaniu wdzięczną piosenkę patriotyczną pt. Jesteśmy Polką i Polakiem oraz pieśni żołnierską pt. Deszcz. Warto nadmienić, iż za zaprezentowane przez obie grupy utwory muzyczne zostały nagrodzone podczas Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, który miał miejsce 9 listopada 2017 r.

Objaśnienie prostokątne:

Historię Narodzenia Pańskiego opowiadali zgromadzonym narratorzy - Mariusz Sołtys i Piotr Sołtys. Zanim jednak aniołowie sfrunęli w pobliże pustego jeszcze żłóbeczka, zaprezentowano scenę, w której Diabeł (rewelacyjna rola Zuzanny Kani), usiłujący porwać dwoje dzieci, napotyka na swej złej drodze Archanioła Gabriela (Szymona Trzopa).

W opowieść o Bożym Narodzeniu wprowadzili nas Elżbieta - krewna Maryi (Anna Cipta) i Zachariasz (Jakub Pietraszek). Nim na świat przyszedł Chrystus, Zbawiciel Świata, Bóg objawił swoje zamiary Maryi (zagrana z zapamiętaniem główna rola Urszuli Gielaty) poprzez Archanioła Gabriela. Potem posłał go do śpiącego Józefa (Wiktora Sołtysa).

Tymczasem w pałacu Heroda (w tej świetnie zagranej roli wystąpił Krzysztof Kapołka) działy się rzeczy straszne. Kanclerz królewski poinformował go, iż w Betlejem mieście narodził się Zbawiciel świata tego. W obawie przed utratą tronu kazał więc Herod wymordować niemowlęta, także swoje, w obronie którego stanęła królowa (Martyna Holowa). Na szczęście złego władcę ukarała Śmierć (Krzysztof Gelata) po społu z Diabłem: Na nic się zdały korona i złoto, na nic […] władza, na nic [..] bogactwa.

W polu w tym czasie przebywali pastuszkowie, trzymając straż nad swoją trzodą. Nie było im jeszcze dane poznać tajemnicę zbawienia świata, toteż prowadzili ze sobą proste, codzienne rozmowy. Baca opowiedział im m.in. historię O Jadamie i Jewie.

 

Józef Święty wziął małżonkę swoją, Najświętszą Panienkę, i razem wyruszyli w długą drogę do Betlejem, by wziąć udział w spisie ludności. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Wreszcie, w ubogiej stajence oświetlonej jedynie blaskiem gwiazdy betlejemskiej, przyszedł na świat Zbawiciel. Nad śpiącym w żłóbku Maleńkim Jezuskiem pochylała się Matka Jego, Maryja - rozmodlona i pełna skupienia, oraz Jego Święty Opiekun.

Przebywający w polu pasterze (Krzysztof Kapołka, Krzysztof Gelata, Mariusz Sołtys i Tomasz Sołtys) zostali obudzeni przez Archanioła Gabriela i zastępy niebieskie. Przerażeni się chórem anielskim oraz tym, co zobaczyli na gorejącym niebie, już zbierali się do ucieczki... . Na szczęście w porę otworzyli swoje proste serca na Boga i czym prędzej pośpieszyli do szopy, przygrywając sobie na flecie, by przywitać swego Pana i oddać Mu pokłon. W stajence już czekała na nich Święta Rodzina. Święty Józef, który naprawił już dach na prośbę Maryi, wyszedł pastuszkom na spotkanie z Dzieciątkiem na ręku.

Ze Wschodu wyruszyli Mędrcy (Jakub Pietraszek, Piotr Sołtys i Tomasz Sołtys), żeby pokłonić się Jezusowi. Do Betlejem doprowadziła ich gwiazda. Gdy ujrzeli Zbawienie Świata, oddali Mu pokłon i złożyli swe dary. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogę udali się do swej ojczyzny.

Inscenizację uwieńczyły życzenia składane przez pastuszków w miejscowej gwarze góralskiej.

***

Uczniowie, którzy wcielili się w role biblijnych postaci, zafascynowali swoją grą zgromadzoną na sali publiczność. Warto nadmienić, iż niemal wszyscy mieli podwójne, a nawet potrójne role, co wymagało od nich nie lada umiejętności i opanowania. Na uznanie zasługuje fenomenalnie odegrana rola pastuszka Kuby przez Tomasza Sołtysa, który odkrył swój prawdziwie aktorski talent.

Tekst dramatyczny, opracowany przez p. Annę Bylinę-Stanek, która jednocześ-nie reżyserowała wystawianą na  scenie sztukę, przeplatały pieśni adwentowe, kolędy i pastorałki w wykonaniu aktorów, którym przewodniczył śliczny śpiew aniołów - Anny Cipty oraz Aleksandry Krzysztofiak wspomagany głosem Piotra Sołtysa.

Znalezione obrazy dla zapytania boże narodzenie stroiki clipartPodobny obrazPodobny obrazPodobny obraz

***

Na zakończenie przedwigilijnego spotkania wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy. Potem częstowaliśmy się pierniczkami (przygotowanymi przez p. Barbarę Trzop wraz z młodszymi dziećmi - pyszne były…!), roznoszonymi przez urocze aniołki, i dzieliliśmy się opłatkiem. Nie zabrakło również gorących, płynących z głębi serc, życzeń.

Była prawdziwie wigilijna atmosfera…!

* * *

Przygotowania do jasełek trwały ok. trzech tygodni. Sztuka była dla aktorów nie lada wyzwaniem. Scenariusz bowiem stanowił rozbudowany tekst, którego fragmenty zaczerpnięte wprost z Nowego Testamentu  przeplatały się elementami dramatycznymi, w tym związanymi z lokalnym regionalizmem. Uczniowie podczas prób odczytywali swoje role z zapamiętaniem, uczyli się scenariusza, przygotowywali kostiumy i dekoracje, gromadzili rekwizyty. Spotykali się po lekcjach pod czujnym okiem reżysera sztuki, by doskonalić swoją grę. Prawie trzygodzinna próba generalna miała miejsce 18 grudnia.

* * *

Uroczystości rozpoczęły się tuż przed południem. Po przywitaniu zgromadzonych na sali widzów przez panią Dyrektor, Małgorzatę Krzysztofiak, stanęli na scenie pierwsi aktorzy. Przedstawienie rozpoczęto…

Uroczyste Spotkanie Opłatkowe obchodziliśmy tradycyjnie w przeddzień zimowej przerwy świątecznej, tj. 22 grudnia 2017 r. Był to bodajże najważniejszy dzień w tym roku szkolnym.

Z tej oto okazji uczniowie klas VI-VII oraz - gościnnie - uczennice z klasy IV przygotowywali się do wystawienia na naszej małej scenie inscenizacji jasełek.

Podobny obraz

Dzień 16 października 2017 r. był szczególnie ważny dla naszych pierwszoklasistów. Odbyła się bowiem wtedy uroczystość ślubowania oraz pasowania ich na uczniów.

Z tej okazji pierwszaki przygotowały - pod bacznym okiem swej wychowawczyni, p. Katarzyny Bańkosz - krótki repertuar, który zaprezentowali na naszej małej scenie z wielkim zaangażowaniem. Ubrani w strój galowy i birety prezentowali się bardzo elegancko.   Mimo ogarniającej ich tremy, bez zarzutu przedstawili swoje umiejętności - występ się udał, a później nastąpiła wielka radość z tego wydarzenia.

Po zakończeniu części artystycznej, nastąpiła jedna z najważniejszych chwil. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, po czym nastąpiło pasowanie ich na uczniów. Każdy z nich powoli podchodził do pani Dyrektor, która nadawała mu tytuł ucznia z pomocą ogromnego ołówka. I tak oto zostali oficjalnie przyjęci do grona Szkoły Podstawowej w Łapszance!

 

Na koniec pani Dyrektor wręczyła naszym milusińskim teczki na dyplomy oraz legitymacje szkolne, a rodzice - drobne upominki. Potem była jeszcze chwila na pamiątkowe fotografie oraz uczczenie tego ……..

Znalezione obrazy dla zapytania pierwszaki clipartZnalezione obrazy dla zapytania pierwszaki clipart

ważnego momentu słodkim poczęstunkiem. Po zakończeniu uroczystości nasi bohaterowie wrócili do domów pełni wrażeń, w towarzystwie wzruszonych rodziców. Ten dzień zapewne będą wspominać do końca życia.

Dnia 16 października 2017 r.

do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Łapszance przyjęci zostali:

EWELINA CIPTA

ARTUR KANIA

RAFAŁ KURUC

PAWEŁ SZCZESNY

Zapewne zostaną wzorowymi uczniami. Serdecznie im gratu-lujemy!

Podobny obrazPodobny obrazPodobny obraz