SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁAPSZANCE

GAZETKA

SZKOLNA

Szkoła Podstawowa w Łapszance Łapszanka 32

34-442 Łapsze Niżne

woj. małopolskie

 

tel.: 18 26 59 950

e-mail: lapszankasp@interia.pl

GMINA

ŁAPSZE NIŻNE

GMINA

ŁAPSZE NIŻNE

...przeżywamy wiele wrażeń - nie tylko w związku ze sprawdzianami czy kartkówkami. Nie mamy czasu na nudę.

Ich zadanie składało się z kilku etapów - najpierw gromadzili materiał,  potem opracowywali grę (w tym zapisywali jej zasady i opracowywali koncepcję graficzną), którą na koniec wykonali, pracując w grupach. Podczas lekcji podsumowującej prezentowali własny projekt, który następnie testowali. Zespoły wymieniły się grami w celu ich przetestowania. Sprawdzając (podczas grania) zastosowane przez kolegów pomysły,  przyjemnie spędzili czas.

W ramach projektu przedmiotowego uczniowie klasy VII przygotowywali gry planszowe powiązane tematycznie z zagadnieniami omawianymi na lekcjach języka polskiego.

Oto „fragmenty”

Sztefana!

KONTAKT

To był dzień pełen niesamowitych wrażeń, których chyba nikt się nie spodziewał! We środę, 27 września br., odwiedziliśmy prestiżowy i nowoczesny obiekt biurowo-laboratoryjny MMC Brainville. Mieliśmy tam okazję, by poznać technologie multimedialne.

Odwiedziliśmy także Studio Kolor korekcji, gdzie znajduje się wysokiej jakości profesjonalny sprzęt, pozwalający na precyzyjne zmiany kolorystyczne obrazów filmowych i zdjęć. W Studiu Skanu i Druku 3D dowiedzieliśmy się, na czym polega renderowanie oraz drukowanie obiektów przestrzennych. Wz kolei w Studiu Motion Capture wykorzystuje się tzw. techniki przechwytywania ruchu i przekształca je w zapisy cyfrowe, które stosują wytwórcy filmów czy gier komputerowych (jak np. Wiedźmin).

Wszyscy wzięliśmy udział w warsztatach szkoleniowych z zakresu grafiki trójwymiarowej, gdzie poznaliśmy tajniki jej tworzenia. Mimo że zadanie okazało się naprawdę trudne, zaprojektowaliśmy z pomocą pana instruktora kolorowe kulki w 3D.

I tak, obdarowani dyplomami, pełni wrażeń i najnowszej wiedzy technologicznej powróciliśmy do domów późnym popołudniem. Przeżycia tego dnia uświadomiły wielu z nas, jak ważna jest w życiu młodego człowieka nauka. Tak dużo trzeba wiedzieć, by móc wykorzystać oferowane współczesnemu konsumentowi nowoczesne wynalazki techniki. A ileż wiedzy musi posiadać ten, który taki wynalazek podaruje światu...!

Zostaliśmy przywitani w Audytorium, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć filmową prezentację nowoczesnych technologii w MMC Brainville oraz wysłuchać fachowego wykładu na ten temat. Dowiedzieliśmy się wiele na temat zaawansowanych technologii wykorzystywanych w Studiach Grafiki 2D i 3D oraz Animacji i Efektów Specjalnych, gdzie tworzy się projekty dwu- i trójwymiarowe, animacje, efekty specjalne, dokonuje się montażu i obróbki filmów, a także gier komputerowych. Potem udaliśmy się do uroczej Kawiarni Filmowej, gdzie zaserwowano nam małe „co nieco”. Na czas zwiedzania Parku Technologicznego podzielono nas na dwie grupy - starszą i młodszą.

Z pewnością najwięcej wrażeń przyniosły warsztaty w prawdziwym studiu telewizyjnym urządzonym na miarę XXI wieku! Mogliśmy tam nie tylko obejrzeć najnowocześniejszy i niesamowicie kosztowny profesjonalny sprzęt, ale również na nim pracować!!!

Udaliśmy się również do studia dźwiękowego, gdzie właśnie trwały prace nad pewnym nagraniem. Dowiedzieliśmy się przy okazji, jakiej trudnej pracy podejmują się piosenkarze, muzycy i dźwiękowcy. To było kolejne niesamowite przeżycie.

Uczniowie, podzieleni na niewielkie zespoły, przygotowywali reklamę otrzymanego produktu, którą następnie nagrywali. Przy tej okazji mogli wcielić się w wybrane przez siebie role. Niektórzy więc byli aktorami, inni operatorami kamer, reżyserami, byli i tacy, którzy musieli zająć się mikrofonem - każdy znalazł coś dla siebie. Zabawa była przednia!!!

Do Parku Technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu udali się wcześnie rano uczniowie klas starszych - V, VI oraz VII pod opieką ks. Mariusza Czachora oraz pań Anny Byliny-Stanek i Małgorzaty Kamińskiej. Atrakcyjność wyjazdu edukacyjnego dodatkowo podniósł jego integracyjny charakter. Razem z łapszańskimi dziećmi ku przygodzie wyruszyli ich rówieśnicy ze szkoły w Łapszach Wyżnych.

Dnia 25 września 2017 r. o godzinie 9:00 łapszańscy szóstoklasiści (pod opieką swej wychowawczyni, pani Marty Byliny) wyruszyli do Pienińskiego Parku Narodowego. Podczas tej pieszej wycieczki wzięli udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez przewodnika PPN wraz z rówieśnikami zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Trybszu.

A pogoda tego dnia była piękna…

Uczniowie podróżowali najpierw autokarem, który dowiózł ich do Hałuszowej, skąd mieli wyruszyć na pieszą wędrówkę. Tam też zostali zapoznani z regulaminem Parku. W trakcie zajęć warsztatowych prowadzonych na łonie natury szóstoklasiści mieli okazję nie tylko podziwiać pienińską przyrodę i pooddychać świeżym górskim powietrzem, lecz również poznać tajniki otaczającego ich środowiska. Dzieciaki zostały podzielone na grupy. Następnie - w oparciu o wiedzę przekazaną im przez pana przewodnika oraz własne obserwacje - uzupełniali otrzymane wcześniej karty pracy.

Wreszcie utrudzeni łapszańscy wędrowcy wrócili do siebie. Byli bardzo zmęczeni i… bardzo zadowoleni.

Dnia 14 listopada 2017 r. najmłodsi uczniowie klas I-III naszej szkoły wybrali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy, by obejrzeć sztukę o treści ekologicznej. Było to możliwe dzięki zaproszeniu, które otrzymaliśmy od Wójta Gminy Łapsze Niżne.

Podczas inscenizacji pt. Zielony Kopciuszek mogliśmy zobaczyć aktorów, którzy w sposób zabawny i przyjazny dzieciom przedstawili sparafrazowaną historię Kopciuszka, nade wszystko kochającego przyrodę i szczególnie o nią dbającego. Mali uczniowie byli zachwyceni grą artystów dramatycznych oraz efektami specjalnymi, jak bańki mydlane i dym. Zaprezentowana na małej scenie sztuka przybliżyła im problem zanieczyszczenia środowiska, pokazała sposoby walki ze smogiem, uczyła segregacji odpadów, wyjaśniła, czym jest recykling. Dzięki temu uczniowie umocnili się w przekonaniu, że nasza Planeta-Matka potrzebuje wsparcia i ochrony. Przecież wiemy, że największe wartości, które owocują w dorosłym życiu, każdemu człowiekowi należy wpajać od najmłodszych lat. A wszystko w myśl przysłowia: Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

24 października 2017 r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele policji. Wizyta ta wzbudziła wśród uczniów wiele emocji. Wszyscy bowiem byli ciekawi, co niesie ze sobą to niecodzienne spotkanie.

Jak się okazało, policjanci nie szukali jednak przestępców ani też nie chcieli nikogo ukarać mandatem. Ich zadanie było zupełnie inne. Mieli uświadomić dzieciom, że - niezależnie od wieku - trzeba przestrzegać przepisów prawa. Rozmawiali z uczniami o najczęściej popełnianych wykroczeniach i przestępstwach oraz o karach, które za te występki grożą. Oczywiście, był też czas na zadawanie pytań, a tych nasze dzieciaki miały ich bardzo dużo.

W dniach 20-24 listopada (przez calutki tydzień, czyli od poniedziałku do piątku) w naszej szkole miało miejsce „kolorowe” wydarzenie. Bawiliśmy się wszyscy, a rywalizacja była naprawdę zacięta!

Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w zabawie, która miała na celu zakładanie ubioru do szkoły w kolorze, który został wylosowany przez grupę na dany dzień. Barwy bowiem zostały przypisane osobno dla poszczególnych społeczności klasowych – od klasy I do VII, Przedszkola, a także dla Grona Pedagogicznego.

W parze z tą wesołą zabawą szła również zdrowa rywalizacja. A wszystko to za sprawą konkurencji, mającej na celu wyłonienie osoby z największą ilością założonych ciuszków podczas całego trwania akcji. Ostatniego „kolorowego” dnia wyłoniono zwycięzców i nagrodzono ich słodką nagrodą.

Anna Cipta z kl. VI – 66 ubrania

Aleksandra Krzysztofiak z kl. VI – 64 ubrania

Ewelina Cipta z kl. I – 45 ubrania

Maria Cipta z kl. VI – 43 ubrania

Barosz Trzop z kl. II – 34 ubrania